docmen nadpis

Aktuality

chess


1.12.2018 (08:16:54)

Našel jsem možnost vložení statistiky z herního serveru 81dojo na web. Takže tady jsou moje výsledky.


13.8.2018 (15:52:24)

Pod dvou letech přidávám příspěvek na stránky. Tentokrát z krátké letní dovolené v Barceloně (a okolí). Fotky jsou pro přehlednost rozděleny podle dní.


1.11.2016 (22:21:36)

Musel jsem přemíst fotky z dovolené na jiný server. Následující odkazy jsou aktuální.


4.10.2016 (20:42:11)

Dovolená 2016

V srpnu 2016 se konalo v Amsterdamu mistrovství Evropy v japonských šachách (shogi) a my se Světlou jsme se rozhodli, že využijeme příležitosti a podíváme se do světa. Zakoupili jsme síťovou jízdenku na vlak po Evropě a díky tomu jsme si mohli zvolit, kam všude se podíváme. Původní plán cestovat po Beneluxu jsme trošku osekali na Amsterdam s okolím a Brusel a do plánu jsme ještě přidali Basilej a zámek Neuschwanstein.

Začátek dovolené však nezačal úplně šťastně, ale mohlo být ještě hůř, kdyby se malá kuchyňská katastrofa stala v době naší nepřítomnosti.V noci z neděle 14.8. na pondělí 15.8. se zřítila zavěšená část kuchyňské linky a většina v ní umístěného nádobí vzala za své. K tomu ještě dostala pořádný zásah vodovodní baterie a začala protékat. Oprava nastěstí i přes zaneprázdnění instalatérů proběhla ještě týž den a my mholi v úterý brzo ráno vyrazit z Prahy na 12 denní dovolenou.

Oproti dalším dvěma kolegům, kteří si protpěli 16hodinovou cestu autobusem, jsme si pohodlně dojeli za 11 hodin až do Amsterdamu, kde nás vyzvedl ochotný pořadatel turnaje Henk Haaksma a dovezl až na místo ubytování. Pořadatelé pro zájemce zajistili superlevné a superskromné ubytování ve skautské budově. Večer jsme vyzkoušeli jeden z druhů místních kuchyně a to v indonéské restauraci, kde nám velmi chutnalo.

Ve středu jsme vyrazili do centra Amsterdamu. Dopoledne jsme strávili na obrovském tržišti, kde byly k dostání veškeré druhy jídla, oblečení a různého dalšího zboží. V podvečer jsem se vypravili do čtvrti červených luceren, kde je velké množství malých kabinek a v nich se nabízí lehké děvy. Nutno podotknout, že nás tato atrakce trochu zklamala, protože dívky byly oblečené do spodního prádla a nebylo jich zde ještě tolik, jako v noci.

Amsterdam je zvláštní především dvěma odlištnostmi od normálního velkoměsta. Pozitivní je, že je zde priorizována cyklistická doprava před jakoukoliv jinou dopravou a cyklista je zde pánem ulice. Cyklostezky jsou v celém Amsterdamu od centra až po okraj a obzvlášť v centru je pohyb autem prakticky nemožný. Negativem je legalizovce trávy, která je zde téměř všude zde cítit. Profesně mě zaujala sloučení metra s tramvají na jedny koleje mimo centrum, kde je metro v podstatě nadzemka s různou výškou nástupní hrany pro oba dopravní prostředky. Vyřešeno je to elegantně, část nástupiště je vyšší pro metro a část je nižší pro tramvaj. Mezi nimi jsou schodiště a rampa pro bezbariérový přístup. Další zajímavostí je, že díky všudypřítomné vodě je zde velké množství vodních ptáků především kačen a volavek.

Ve čtvrtek již začaly první turnaje. Zahráli jsme si čtyřkolový turnaj družstev, kde jsme dva zápasy vyhrály 3:0 a dva zápasy prohráli 0:3. Večerní belskový turnaj jsem po loské zkušenosti odmítl hrát stejně jako další dva čeští spoluhráči a večer jsme tedy opět vyrazili do centra Amsterdamu a opět do čtvti červencýh luceren, kdy jsme si dali pivo a sledovali jak z vychází mátožné postavy.

Od pátku do neděle se hrál hlavní turnaj. Já jsem hrál pavouka ME a po vítězství z prvního kola nad nasazeným belgičanem jsem v druhém kole podlehl mladému talentovanému rovnocenému bělorusovi. Dál jsem pak již hrá stejně jako zbylá část hráčů společný turnaj systémem MacMahon. Z pohledu šachisty nejsem s tímto systémem vůbec ztotožněn, protože priorizuje postavení v ratingu oprotoi výkonu v turnaji. Já jsem s 5 body z 9 partií skončil na pěkném 14. místě ze 12, účastníků zatíco za mnou zůstala celá řada hráčů s více body, jen proto, že neměli možnost hrát v čele turnaje. Naopak Světla s pouhým bodem (4/9) skončila na 110. místě a nedostala moc možností hrát proti silnější soupeřům. 3 z jejich bodů byly malé dti, teré jen odevzdávali figurky a tak z turnaje neměla moc dobrý pocit. Nutno ovšem dodat, že shogi nikdy vážně nehrála, byl to její první turnaj a nijak zvlášť před ním netrénovala.

Po skončení turnaje jsme zůstali v Amsterdamu ještě jeden den a rozhodli jsme se ho využít k výletu mimo město. Zvolili jsme sever a to ostrov Marken a přilehlé vesnice, které jsou turisticky atraktivní zejména díky své architektuře. Na (polo)ostrov Marken jsme dojeli autobusem a odtud jsme se lodí nechali dovézt do vesnice Volendam. Cesta zpátky do Amsterdamu byla trošku dobrodružná. Za celý den jsme byli již dost unaveni. První autobu, na který jsme čekali vůbec nedojel a druhý se ani nechystal zastavil. Po zámávání nás však vzal. Rozčarování nás čekalo, když nedojel tunelem pod širokým průplavem až do centra, ale zastavil na severní odříznuté části města. Skočili jsme rychle do prvního autobusu, který jsme viděli a dojeli až přímo k průplavu, přes který jezdí zdrama pravidený přívoz, čímž naše trápení skončilo a my si užili další plavbu.

V úterý dopoledne jsme vyrazili do Bruselu. Trošku nás mrzelo, že už nebyly volmé místenky na Thalys (obdoba TGV mezi Paříží a Amsterdamem), ale i tak jsem se poměrně rychle dostali do cíle. Brusel je orpoti Amsterdamu úplně jiný a to více kosmopolitnější. Nestojí na vodě a tak je zde hodně výškových budov. První den jsme vyrazili na Grand-Place tj. Na hlavní náměstí a k čůrajícími chlapečkovi, který byl zrovna oblečen jako kominík. Večer jsme pak zajeli do jednoho z parků a vlízké restauraci okoštovali poměrně hodně různých druhú silných belgických piv, po nichž mě ráno bolela hlava.

Druhý den jsme vstali trošku později a vyrazili na Atomium – obdobu pařížské eiffelovky. Až do srpna 2016 byl prý zákaz komerčního využití pořízených fotografií Atomia. V nejvrchnější kouli je restaurace, kde jsme si při pohledu na Brusel vychutnali sklnku výborného vína. Z blízkosti Atomia je komplex budov EXPO 1953, komplex mini Europe, kde jsou zmenšnini významných evropských staveb a obrovský park, jehož část je sídlem belgického krále.

V Bruselu bylo poměrně hodně černochů a arabů. Přes den bylo v centru bezpčeno, ale v noci a ráno po cestě na vlak jsem se mezi různými pochbně vypadajícími individui necítil zrovna nejlépe, i přesto, že jsme se pohybovali ve frekventované části města.

Do Basileje jsme jeli s přestupem ve Strasbourgu a trasu Brusel – Strasbourg jsme vysokorychlostním vlakem TGV zdolali za 3,5 hodiny i přesto, že jede oklikou přes letiště Charles de Gaulla u Paříže. Rychlost vlaku se mi nepodařilo zistit, protože mi na mobilu stávkovala GPS a ve vlaku nebyla rychlost ukazována, jak např. v českém pendolinu.

V Basileji jsme strávili vlastně jen jedno odpoledne, ale zato se jednalo o nejpříjemnější část dovolené. Především nás nadchlo nadšením místních i tursitů s jakým se oddávájí plavbě řekou Rýnem. Z mostu byl úžasný pohled na spoustu hlav v čisté řece přímo v centru města a vedle jedou obrovký parník. K plavbě využívají jakési vaky, do který zabalí své věci. Ve zbylé části vaku je pak vzduch, který po utěsnění vak drží nad hladinou a díky rychlému proudu řeky není třeba ani moc plavat. Na březích je pak velmi rušno, točí se zde pivo, griluje se atd. Nedalo nám to a také jsme alespoň smočili nohy v Rýnu.

Poslední zastávka nás čekala v Německu u hradu Neuschwanstein, který je známí především jako obrázek na puzzlích. Přímo z zámu železnice nevede a je třeba dojet do blízého města Füssen, kde jsme se také ubytovali. Kromě zámku Neuschwanstein je v blízkosti i zámek Hohenschwangau a oba zámky jsou na úpatí Alp. V oblasti je několik jezer a jsou zde vhodné podmínky pro cykloturistiku. Po příjezdu jsme vyrazili na výlet k hradům a půjčili si na jezeru Alpsee šlapadlo, přičemž jsem si i zaplavali přímo uprostřed jezera.

Ráno jsme pak museli opět chvátat 5 km trasu k Neuschwansteinu, protože jsme měli rezervovanou prohlídku. Ideální bylo, že nám rozdali přístroje, které odříkali výklad v češtině a my se nemuseli soustředit na překlad z angličtiny nebo němčiny.

V sobotu odpoledne jsme pak vyrazli na poslední cestu a to domů do Plzně.


29.8.2016 (21:14:43)

Letos jsme si se Světlou udělali v rámci dovolené kolečko po Evropě. Zatím se můžete pokochat fotkami v následujících odkazech. Časem možná přibude článek s podrobnostmi o tomto "tripu".


7.10.2015 (22:55:00)

Letos v létě jsem si v Praze zahrál otevřené Mistrovství světa v shogách. Bohužel jsem se o jedno místo nevešel do 32členého pavouku prestižního Mistrovství Evropy, ale i tak jsem si dobře zahrál a porazil dost silnějších soupeřů. Výsledky jsou mimo jiné na stránkách FESA. Pokud mě do příštího roku neopustí elán do shogů, tak další ročník se koná v Amsterodamu. Momentálně už se dost těším.

Jinak pomalu začíná šachová sezona. Opět budu hrát krajský přebor za Znojmo a 2.ligu za Vyšehrad B, tentokrát plzeňskou skupinu, takže si některé zápasy zahraju opravdu DOMA a nebudu muset úplně na všechny zápasy jezdit mimo Plzeň.


7.10.2015 (22:54:58)

Na začátku prosince 2014 jsem se vydal na výlet do Japonska reprezentovat Českou Republiku v japonských šachách (v shogách). Jel jsem společně se Světlou. Nebudu zde rozepisovat vše, co jsme viděli a zažili. Ti co chtějí vědět podrobnosti nechť si mě odchytnou a podrobně se mě vyptají. Pořízené foto jsem umístil do fotogalerie. Mám i někoilk videí, ale ty jsou pouze na vyžádání.


9.3.2014 (17:23:34)

Vzhledem k rychlému příchodu jara, jsme se Světou vyrazili druhý březnový víkend na pěší tůru na Šumavu. Dojeli jsme vlakem do Železné Rudy a odtud jsme vyrazili na Čertovo a Černé jezero. Když jsme došli na Špičáccké Sedlo, tak jsme se ještě rozhodli vylézt na Pancíř, odku je nádherná vyhlídka na okolí. Celkem jsme ušli skoro 20 km. Fotky z výletu. Trasu si můžete prohlédnout:


28.7.2013 (23:37:07)

Poslední červencovou sobotu jsme vyjeli s Kubou Markem na kole kolem Pálavy a zde si můžete prohlédnout, kudy jsme jeli:

Bike route 2 256 357 - powered by Www.bikemap.net


28.7.2013 (23:23:14)


22.4.2013 (22:58:38)

Šachová sezona včera skončila a já jsem zjistil, že jsem strašně dlouho nepřidal na stránky příspěvek. Ten poslední byl s informací, že šachová sezona 2012/2013 začala.

Jak už to tak bývá, někdy se dařilo více a někdy méně. Když začnu neúspěchem, tak Sokol Vyšehrad A skončil předposlední a sestoupil z 1.ligy do 2.ligy. Sezona nám letos vůbec nesedla. Ve 3.kole jsme jeli hrát proti konkurentovi o sestup do Českých Budějovic v 5 lidech a i v ostatních zápasech jsme nenastupovali v silné sestavě, což vyústito k prohrám a k sestupu. Jediný zápas, který jsme vyhráli proti Vršovicích jsme vyhráli po strašné haluzi a těžko bysme si mohli myslet, že máme právo setrvat v 1.lize.

Oproti tomu družstvo SPgŠ + G Znojmo A vyhrálo pod mým vedení krajský přebor 2.třídy skupinu B Jihomoravského kraje a postoupilo do krajského přeboru 1.třídy. Byli jsme sice papíroví favorité, když se spočítá průměrná síla nejlepších hráčů, ale nikdy jsme nenastoupili úplně kompletní. Dávali jsme prostor mladým hráčům (i když trošku méně než loni) a značnou nevýhodu jsme měli vzhledem k nevyrovanosti týmu. Body jsme ztratili jen dvěma remízami s družstvy Lokomotiva Brno E a TJ Znojmo A.

V 5.kole proti lokomotivě E jsme sice původně prohráli 3,4-4,5, ale jen proto, že soupeři se odmítli řídit pravidly FIDE a po pípnutí mobilu Tvetoslavovi Tsenovi v partii s Lubošem Riškou nechal rozhodčí v rozporu s pravidly partii pokračovat. Po podané námitce STK JMŠS změnila výsledek partie na 1:0 pro Luboše Rišku a tím i utkání na 4:4.

Velký respekt si zaslouží rozhodčí pan Jaromír Novák, který se k nám v posledním kole přes tento incident choval velice mile a přátelsky. Naopak veškerý respekt a úctu u mě ztratil pan Kalendovský vzhledem k jeho trapnému chování při zápase a následných blamáži v jeho reportážích na webu JMŠS.


9.10.2012 (18:23:50)

Blíží se nová šachová sezona. Stejně jako v té loňské budu letos hrát Krajský přebor 2.třídy za družstvo SPgŠ a G Znojmo, kde jsem zároveň kapitán a organizační pracovník. Druhou soutěží, kterou budu hrát je 1.liga západ, kde budu hájit barvy Sokolu Vyšehrad, za který hraji už od sezony 2004/2005.


8.7.2012 (22:23:04)

Filmový festival v Karlových Varech

Původně jsem měl v plánu jet na prodloužený víkend do Znojma, ale řekl jsem si co tam. Udělám raději dva větší výlety na kole z Plzně. Jeden třeba do Českých Budějovic a druhý do Karlových Varu. Pak jsem si uvědomil, že je začátek července a bylo mi jasné, že z cyklovýletů nic nebude a filmový festival na mě působil jako magnet.

Ve Varech to docela dobře znám, protože jsem zde v létě roku 2008 pracoval v Metrostavu a při té příležitosti jsem chodil na festival a náramně se mi to líbilo. Kontaktoval dva kamarády, s dotazem zda pojedou taky, abych nebyl sám a chytil se jen bratranec, který tam jel se skupinou kamarádu.

Cestu a ubytování jsem nijak neřešil a že je už docela pozdě mi došlo až v pondělí. Zkusil jsem ubytování v jednom pezionu v Ostrově nad Ohří s cenou 350 za osobu a den. V Ostrově to také znám protože jsem tam pred 4 lety bydlel. Paní mi řekla, že tam má pár lidí nejistých, ať se zeptám v úterý. Vzhledem k tomu, že jsem neměl čas, jsem ubytování pustil z hlavy. V úterý mi paní z penzionu řekla, že klinti se ozvali a ze mám tudíž smůlu. Vygooglil jsem tedy dalši dva penziony bez ceníku a oba měly ještě volna místa, jeden za 400 Kč a druhý za 450 Kč. V obou jsem slíbil, že se ještě ozvu, což byla chyba, neboť jsem na to v úterý večer a ve středu ráno v pracovním chvatu zapomněl. Ve středu po obědě mi v obou penzionech řekli, že už mají plno a žádny dalši penzion v Ostrově jsem nenašel. Hledat něco ve Varech byla utopie a protože předpovědní model aladin se umoudřil, instruoval jsem bratrance, ať mi koupi festival pass od čtvrtka do soboty a rozhodl jsem se koupit stan a bydlet ve stanovém městečku. Po práci jsem zajel do tesca, kde jsem si vybral stan za 800 Kč, který vyhovoval mým potřebám.

Bydlení bylo tedy zajištěno, ale co cesta? Vyhledávač mi našel bus, který jel z Plzně v 6 hodin ráno a ve Varech byl v 8 hodin. Problém byl v tom, ze byl beznadějně vyprodaný a riskovat, ze mě vezme na stojaka jsem nechtěl. O pul 7 ráno jel vlak, ale místo 1,5 hodiny v busu to znamenalo 3 hodiny ve vlaku. Co se dá dělat. Každopádně jsem se v něm dobře prospal. A to už se ocitám v 10 hodin ve Varech a snažim se vzbudit bratrance, abych mohl o půl 11 na film. Ale nejde to a nejde. Nakonec ve tři čtvrtě na 11 bratranec přichází a já začínám svůj třídenní filmový maraton.

 • Bob hazardér

  Na tento film jsem dorazil s 15 minutovým zpožděním. Započal moji sérii starých francouzských a italských filmů. Vložil jsem do něj velká očekávání, která ale nenaplnil. Pojednává o notorickém hráči, který se rozhodne udělat velkej kšeft a vyloupit sejf v kasinu. Zorganizuje bandu lidí. Dva z nich ale akci prozradí svým ženám a kvůli tomu nakonec akce ztroskotá. Konec filmu je tak trochu smutný a na druhou stranu groteskní. Kdo chce vědět, jak to nakonec dopadlo, nechť se na film podívá.

  *** ČSFD IMDB

 • Tambylles

  Tak toto je film, na který jsem se těšil hlavně proto, že jeho první polovinu už jsem viděl na Famufestu v lednu v Praze a chtěl jsem vědět, jak pokračovala druhá polovina. Film řeší otázku společenského začlenění vraha zpět do života. K mému překvapení se v druhé půlce filmu objevila druhá hlavní hrdinka, která v první půlce vůbec nebyla a to dívka, se kterou se hlavní hrdina sblíží. Film skončil tak trochu divně, ale podobný konec se dal předpokládat. Jedná se o absolventský film Famu, který se nedostal pouze do Karlových Varů, ale dokonce i na festival do Cannes. Po skončení jsem se zúčastnil asi půlhodinové diskuze s tvůrci filmu - režisérem a vedoucím výpravy a dozvěděl jsem se hlavně, zda se film natáčel podle skutečné události, kolik takový absolventský film stoji aj. Řešitelé šifer jistě snadno zjistí původ tajemného názvu filmu.

  **** ČSFD

 • Silnice

  Po dlouhé diskuzi k předcházejícímu filmu jsem dorazil do velkého sálu pozdě. Měl jsem ale štěstí, film zrovna začínal. Seděl jsem však na schodech. Fellini je jistě velký režisér a já si vychutnal již druhý starý tentokrát čistě italský film. Chudá trochu duševně zaostalá dívka odchází s potulným kejklířem jezdit po štacích, kde tento silák předvádí svoji silu a ona hraje divadlo. Líbí se jí herectví, ale její ochránce se k ní chova hrubě. Po čase se potká s provazolezcem a dostanou se do krížku. Později při náhodném setkání surovec provazolezce nechtěně ve rvačce zabije a dívka se z toho zblázní. Surovec ji ponechá svému osudu a na závěr se dovídá, jak to s ní dopadlo.

  **** ČSFD IMDB

 • Čung kuo Čína

  Tak toto je vrchol filmové vášně, kdo vydrží bezmála 4 hodiny sledovat obyčejný život v Číně roku 1972, který natočil režisér Antonioni dokumentární formou s minimem komentářů, je opravdový filmový maniak. Z původních asi 70 osob v sále zůstalo do konce pouze 15 diváků. Drsnou scénu porodu císařským řezem však přežili všichni bez úhony. Nutno dodat, že jedinou anestezii, kterou tehdy v Číně používali, byla akupunktura.

  ***** ČSFD IMDB

 • Osudový kruh

  V pátek ráno pokračovala moje jízda napříč starými filmy. Tentokrát šlo o francouzsko-italský film ve francouzštině. Jedná se o opravdu kvalitní dílo s propracovaným dějem. Dva chlapi stojící na opačné straně zákona ve spolupráci s bývalým policistou uskuteční loupež v klenotnictví.

  **** ČSFD IMDB

 • Nevěrci

  Na Nevěrce jsem se rozhodl jít na poslední chvíli a bez lístku. Pořadatelé nechtěli několik lidí pustit, ale nakonec pustili všechny. Seděl jsem v přeplněné uličce na schodech a obdržel jsem pouze jedno kopnutí do zad. Samotný film byl úžasný a obdržel ode mě 5 hvězdiček. Zobrazuje konfrontaci věřících muslimů v Maroko se skupinou amatérských herců, kteří žijí volným způsobem života a zásady Islámu už moc nevnímají.

  ***** ČSFD IMDB

 • Zabij kuře, vystrašíš opici

  **** ČSFD IMDB

 • Mejm kámošům

  ***** ČSFD IMDB

 • Než se řeka zbarví rudě

  * ČSFD IMDB

 • Aglaée

  **** ČSFD IMDB

 • Láska na první pohled

  *** ČSFD IMDB

 • Lidé od Pádu

  **** ČSFD IMDB

 • Čištění města

  *** ČSFD IMDB

 • Šaty ze sedmi rákosů

  ** ČSFD IMDB

 • Pověra

  *** ČSFD IMDB

 • Vila příšer

  * ČSFD IMDB

 • Pokus o sebevraždu

  **** ČSFD

 • Klip

  Život mladé generace v Srbsku, alkohol, drogy a sex, hodně sexu. O tom všem je film Klip. Ale také o neúctě k rodičům, o hledání sama sebe (hlavní hrdinka Sanja).

  ***** ČSFD IMDB

 • Nepopsatelný příběh

  Po skončení filmu jsem si řekl, že chodím na samé úchylárny. Film je psychologickou studií incestního vztahu mezi sourozenci. Jde však pouze o duševní pouto, které je ale velice silné. Co se týče zpracování, je to velice kvalitní a působivý film.

  **** ČSFD IMDB

 • Hlava duše šok

  Na tento film bylo těžké sehnat lístek. I přes odeslání rezervační sms předchozí den v 7 hodin ráno, bylo hned vyprodáno a nepomohlo ani čekání v dešti ve frontě u last minute pokladny. Fronta před sálem vypadala děsivě, ale jako jeden z posledních jsem se do sálu dostal a překvapivě jsem nakonec seděl na jednom z nejlepších míst sálu. Jedna se o lehce dokumentárně laděný psychologický film, inspirovaný autobiografickou knihou německého právníka Schrebera, který se stal na konci 19. století předsedou nejvyššího soudu a přetěžováním pracovními povinnostmi došlo u něj k duševní poruše. Nemalý vliv na pomatenost jeho mysli měly výchovné metody jeho otce. Tento případ byl jedním z mnoha podkladů pro pozdější práci S. Freuda.

  *** ČSFD IMDB

 • Mlčení moře

  Na závěr festivalu jsem shlédl jeden z nejlepších filmů, přestože nedosahuje velikosti některých českých psychologických filmů, hodnotím jej hodně vysoko. Marnost a zvrácenost války se dá vyjádřit tisíci různými způsoby. Jedná se o prvotinu francouzského režiséra Melvilla a v podstatě jde pouze o dva monology dvou různých postav. Z filmu mě zaujal citát Anatola France: "Ve válce je krásné neuposlechnout zrůdný rozkaz.". Dávám 5 hvězdiček.

  ***** ČSFD IMDB

Letošní ročník festivalu byl opravdu super. Rozšířil jsem si svoje obzory o spoustu nových poznatků, které jsem si dokázal vytáhnout z některých filmů. Nevadil ani občasný déšť či bouřka. Při pátečním přesunu do divadla Husovka jsem kvalitně promokl.

Při srovnání s rokem 2008 jsem letos viděl více filmů a jejich celkové hodnocení je slabší. To ale neznamená, že by na festivalu byly horší filmy. V roce 2008 jsem měl velké štěstí při výběru filmů. Letos jsem viděl spoustu starších francouzských a italských děl, která vesměs nejsou nikde k vidění.

K pořadatelům mám jednu zásadní výtku a to k titulkům, které byly zjevně šité horkou jehlou. Dost často byl špatný rodový překlad (mužský x ženský rod), chyběly věty, či překlad nesouhlasil s originálem a bylo zjevné, že byly přeloženy anglické titulky místo italského či francouzského originálu. Dost často mi přišlo, jakoby překladatel film vůbec neviděl. Na titulcích by měli pořadatelé zapracovat. Nicméně jazyku znalému divákovi je to celkem jedno. Před odjezdem z festivalu jsem sedl na pivo s jedním kamarádem, který pár filmů překládal a promítal titulky a bavili jsme se spolu o tom, proč jsou v tak mizerné kvalitě a jak jsou překlady tvořeny.

Celková atmosféra festivalu byla úžasná. Někteří více chodili na filmy, někteří více pařili. Ja jsem patřil k těm prvním. Také jsem si oblíbil hadí pramen a dovezl si pár malých lahviček becherovky a lázeňské oplatky. Třikrát jsem byl v čajovně. Dvakrát to byla čajovna Universal a jednou Dobrá čajovna a musím říci, že při srovnání jsou na tom obě čajovny podobně, pokud jde o úroveň obsluhy a kvalitu čajů, ale co se týče prostředí, tak je na tom čajovna Universal výrazně lépe.

Kdo nebyl na festivalu v Karlových Varech je filmový fanoušek na houby - tímto narážím na svého kamaráda TR, který se mnou odmítl jet na festival s odůvodněním, že ho to nikdy nelákalo. Pevně věřím, že ho tato reportáž přesvědčí o tom, jak skvělá tato akce je, a příští rok pojede taky.


9.6.2012 (21:55:54)

V sobotu 23.června se uskuteční šachový turnaj Open Hodonice. Tentokrát připravili pořadatelé inovaci v podobě turnaje pod širým nebem na hřistí sokolu Tasovice. Propozice najdete zde. Já sám ještě v tuto chvíli nevím, zda se turnaje zúčastním, ale je možné, že turnaj spojím s návštěvou sestry, švagra a synovce, kteří bydlí v nedalekých Hodonicích.


9.6.2012 (21:40:42)

Po delší době jsem se dostal k úpravě svých webových stránek. Provedl jsem sice jen kosmetickou úpravu - aktualizaci odkazů šachových oddílů a svazů, ale i přesto doufám, že mi mé pracovní povinnosti v budoucnu dovolí pracovat na vývoji stránek.


26.4.2012 (00:01:08)

V sobotu 21.dubna 2012 proběhl 19. ročník Memoriálu Bohumila Nekuly v Šumné. Letos proběhl turnaj v klidné atmosféře a bez jakýchkoliv problémů. O kldiný průběh se postarali hlavní organizátor Richard Nekula a rozhodčí Filip Smrčka. Z našeho oddílu vyjelo do Šumné 9 našich hráčů a ještě s námi jeli sourozenci Frkovi z kroužku při DDM. Celkem se zúčastnilo 24 hráčů. Nám se podařilo ukořistil stříbrnou a bronzovou medaily, když Šimon s Kubou potvdili papírové předpoklady a obsadili místa, na kterých byli podle ratingu nasazeni. První skončil favorit z Náměště nad Oslavou David Mičulka.

Výsledková listina
Fotogalerie

Vizitky našich hráčů:

 1. Šimon Fouček
 2. Jakub Marek
 3. Radek Nekvasil
 4. Vladimír Palas
 5. Ondřej Poláček
 6. Lukáš Nerada
 7. Rostislav Legindi
 8. Tomáš Frk
 9. Radim Kovalíček
 10. Zuzana Frková
 11. Mateusz Wojnarowicz

Jak se stalo již tradicí, po skončení turnaje byla vyplněna hodina čekání na odjezd vlaku fotbalem na školním hřišti. Pevně doufám, že se turnaj všem zúčastněným líbil a pojedou do Šumné příští rok znovu.


24.3.2012 (01:44:41)

Letos jsem převzal úlohu hlavního organizátora a hlavního vedoucího společného šachového soustředění šachových oddílů Sokol Vyšehrad a SK G a SPgš Znojmo. Soustředění se uskuteční na bývalém táboře Dřevotvaru blízko Podhradí nad Dyjí. Je to výborná lokalita k různým venkovním hrám pro žactvo a mládež. Já sám jsem byl v mládí dvakrát na tomto táboře (nešachovém) a moc se mi tam líbilo. Věřím, že stejně se tam bude líbit i letošním účastníkům soustředění. Uskuteční se v termínu 4.-12.8.2012. Podrobnější informace najdete v propozicích.


16.1.2012 (23:13:38)

Šachový oddíl SK Gymnázium a střední pedagogická škola má svoje nové stránky: http://www.sachyznojmo.cz.


11.10.2011 (19:31:59)

2.října začala nová šachová sezona 2011/2012. Já jsem zahájil prvním zápasem 1.ligy západ, kterou hraji v oddílu Sokol Vyšehrad a bohužel jsme prohrál se slovenským talentem Tamásem Petényiim. Pratii jsem prohrál svým typickým způsobem. Po neslaném nemastném zahájení a neslané nemastné střední hře jsem v koncovce získal výhodu dvou pěšců a vyhrané pozice. Následovala ztráta koncentrace a s tou i ztráta jednoho pěšáka s tím, že zbývající pěšák navíc už nestačil k výhře. Já jsem přesto zkoušel partii vyhrát a přehlédl jsem jednoduchý taktický obrat a nakonec partii ještě prohrál. Družstvo bohužel prohrálo také a to vysokým poměrem 1,5-6,5.

Hned následující neděli 9.října jsme zahájili sezonu ve Znojmě, kde jsme se po různých peripetiích a neshodách nakonec dostali do krajského přeboru 2.třídy. Jako favoriti jsme v prvním kole nastoupili proti outsideru soutěže TJ Čechie Zastávka. Celkově jsme vyhráli 5,5-2,5. Já osobně jsem předvedl velice mizerný výkon a soupeř skoro o 400 ELO bodů chudší mě zaslouženě přehrával. Nakonec se mi však podařilo partii zkorigovat do remízy.


18.7.2011 (20:40:51)

Přidal jsem na stránky zápis z valné hromady Sportovního klubu Gymnázium a střední pedagogická škola Znojmo. Tato schůze byla volební, tzn. že bylo po dvou letech opět voleno nové vedení klubu. Dalším zásadním zlomem bylo navýšení členských příspěvků. Zápis je ke stáhnutí zde.


30.5.2011 (12:32:36)

O víkendu proběhlo Mistrovství ČR družstev starších žáků, zvaný z historického hlediska Zaječice, přestože se hraje v Junior centru v Seči. Oddíl SPgŠ + G Znojmo se zúčastnil této akce podruhé v historii. Sestava družstva byla:

 1. Šimon Fouček
 2. Jakub Marek
 3. Zuzana Konvičková
 4. Lucie Konvičková
 5. Radek Nekvasil
 6. Tomáš Březina
 7. Filip Špaček

Výsledky si můžete prohlédnout na chess-results. Fotky družstev SPgŠ + G Znojmo a spřáteleného Sokolu Vyšehrad jsou zde.


11.4.2011 (23:59:17)

Znojemský šachový festival 2011 je úspěšně za námi. Proběhl v příjemné a přátelské atmosféře. V kuloárech ovšem koluje, že kvůli jakési hádce o nemožný tah hodlá šachový svaz ČR zavádět tzv. videorozhodčí - viz reportáž Davida Cipryse na webu JMŠS. Já jsem se jako divák a trenér zúčastnil pátečního turnaje pro mládež. Bohužel motivaci sehrát tento turnaj měli až na několik vyjímek pouze znojemští hráči. Z vítězství se nakonec díky pomocnému hodnocení radoval Šimon Fouček. Na fotky se můžete podívat zde. V sobotu jsme pak hrál Memoriál Ing. Jana Turka. Ve druhém kole jsem přepjal strunu a prohrál s Messerschmidtem. Pak mi ovšem byl nakloněný los a štěstěna. Předvedl jsem dvě haluze velkého kalibru. V posledním kole jsem odmítl remízu Vojtovi Plátovi a podařilo se mi ho přehrát. Následně už jsem ale neviděl matový motiv a tak skončila partie remízou a já bral celkově 4.místo a současně cenu za nejlepšího hráče Jihomoravského kraje. Z tohoto turnaje žádné fotky nemám, ale mám pár fotek ze současně hrané Znojemské královny. Večer jsem pak ještě sehrál tradiční bleskáč a skončil jsem druhý za Josefem Petlákem.

V neděli už jsem se festivalu nezúčastnil, protože náš A tým hrál poslední kolo 2.ligy a šlo opravdu o hodně - o vítězství v soutěži a tedy i o postup do 1.ligy. Bohužel se nám zápas hrubě nevyvedl po půl hodině bylo jasné, že prohraje Tomáš Fojtík s Mudrákem. V tu chvíli už se mi nepozdávala pozice Luboše Michalčáka a taky se za hodinu ukázalo, že prohrajeme i tuto partii. Navíc se to zvrtlo i Zdeňkovi Molíkovi a tak byl zápas v podstatě odepsaný. Těsně před časovými kontrolami jsme prohrávali 0:4, ale neztráceli jsme víru, protože jsme ve zbylých partiích stáli buď na výhru nebo lépe. Luboš Riška však přehlédl taktiku a tak hosté zavěsili na 0:5 a vyhráli zápas. Nutno ovšem dodat, že se nám nepodařilo vyhrát ani zbývající partie. Já jsem s Lančem v koncovce nedotáhl do konce vyhranou partii a byla z toho jen remíza. Jediný náš bod zaznamenal výborně hrající Josef Švanda a celkově jsme tedy porhráli 2:6. Příští rok si tedy opět zahrajeme 2.ligu. Fotky ze zápasu.


8.4.2011 (00:41:08)

Tento víkend proběhne v Louckém klášteře ve Znojmě šachový festival - tedy celkem 5 turnajů. Základem je dlouholetá tradice turnaje pro ženy a dívky Znojemská královna (sobota + neděle) a Znojemská královnička (jen v sobotu). Pro muže je pak Memoriál J. Turka - ten bude v sobotu. V pátek začne festival turnajem pro mládež a v sobotu večer se uskuteční bleskový turnaj. Budu se snažit nafotit nějaké fotky a po skončení přidám infromace o průběhu a výsledkách. Přidávám odkaz na stránky turnaje, které vesměs upravuji. Nejaktuálněji jsou tam seznamy přihlášených hráček a hráčů, i když seznam přihlášených do Memoriálu Turka je pouze orientační, protože na rozdíl od královny není nutno se přihlašovat dopředu.


27.2.2011 (18:06:08)

Ani jsem se nestihl pochlubit, že jsem minulý týden změnil ikonu svých stránek. Myslím tím tu miniaturní, co je vidět na záložce. Nyní se pro každé zobrazení načte jiná, náhodně zvolená ikona s motivem barevné šachové figurky.


31.1.2011 (22:05:29)

Stejně jako loni jsme byli nuceni i letos striktně vybírat oddílové příspěvky, abychom mohli zaplatit členské příspěvky Šachovému svazu České republiky. ŠSČR je totiž v krizi a tak začal systematicky zvedat členské příspěvky. Pro rok 2011 je výše členských příspěvků stanovena na 150 Kč za dospělého člena a 75 Kč za člena do 18 let. Za dospělého hráče musíme zaplatit ještě 100 Kč jako členský příspěvek Jihomoravskému šachovému svazu, což dává v součtu 250 Kč za hráče. Pro rok 2012 bude sazba 200 Kč (resp. 100 Kč za mládež) v součtu s příspěvkem JMŠS 300 Kč a dále až do roku 2014 se bude základní příspěvek ŠSČR zvedat o 50 Kč. Zda se bude zvedat členský příspěvek JMŠS je ve hvězdách.

Náš oddíl tak letos zaplatil ŠSČR 6500 Kč za registrace 33 hráčů v této organizaci, zatímco předloni to bylo 2150 Kč za 46 hráčů. Nezdá se Vám ten rozdíl příliš na dva roky? Ano máte pravdu, trojnásobek je přinejmenším tristní. Ale co bychom neudělali pro záchranu tak důležité organizace jako je ŠSČR. Já jen pevně doufám, že se i přes tato finanční opatření časem nepoloží.

Seznam aktuálně registrovaných a vyřazených hráčů oproti loňskému ročníku najdete zde i s fotografiemi některých hráčů. Postupně se pokusím některé fotografie doplnit.


3.12.2010 (17:40:38)

Zpracoval jsem letošní bodovací soutěž šachového kroužku SPgŠ + G Znojmo. Trochu jsem upravil pravidla - tj. zrušil jsem klauzuli o povinných analýzách, protože je stejně nikdo nedělal a zavedl jsme body za turnaje v kroužku - 10 bodů za výhru v turnaji. První bodovaný turnaj vyhrála Lydka Hemalová. Dále jsem stanovil termín vyhodnocení loňského ročníku, na který jsme trochu pozapomněl na Šachový den, konaný každoročně po Vánocích - termín Šachového dne bude upřesněn.


13.11.2010 (22:33:07)

Šachpink Šumná - legendární kombinovaný tunaj pro mládež, organizovaný ředitelem ZŠ Šumná Richardem Nekulou se letos uskutečnil za hojné účasti hráčů našeho oddílu. Hrálo zde sedm hráčů z celkového počtu 34 účastníků. Jak je však již několik desítek let zvykem, na stupně vítězů nikdo od nás nevystoupal, protože se vítězem stává vždy spíše závodní hráč stolního tenisu, který lépe zvládne šachovou část, zatímco šachisté mají s pingpongem problémy. Navíc většinou jezdí silní šachisté z Náměště nad Oslavou. Nejlépe z našeho oddílu skončila Lýdie Hemalová na 11. místě s 5,5 body z 10 možných (hraje se 5 partií šachu a 5 zápasů v pingpongu na 2 malé sety). Abych se přiznal tak to je také můj rekord z tohoto turnaje, více bodů se mi za mých mladých let nepodařilo nasbírat. Dalšími našemi účastníky byli: Lukáš Fiala, Šimon Fouček, Martin Caha, Lucie Konvičková, Jakub Marek a Filip Špaček. Výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde.


1.11.2010 (00:01:40)

Ve dnech 27. - 31.10.2010 probíhalo v Koutech nad Desnou Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu. Ze znojemského oddílu se zúčastnili 4 hráči a to Šimon Fouček a Jakub Marek v kategorii H12, Lýdie Hemalová v kategorii H16 a Světlana Smrčková v doprovodném fide turnaji. Největší úspěch zaznamenal Šimon Fouček, který získal celkem 6 bodů a jen těsně na pomocné hodnocení nepostoupil na Mistrovství ČR. Mně se podařilo vyhrát doprovodný bleskový turnaj, kde jsme byl i prvním nasazeným hráčem, hořkost porážky jsem poznal až v posledním jedenáctém kole.


11.10.2010 (17:16:18)

V sobotu večer jsem se vrátil z šachového turnaje v Tatrách. Při pohledu na celkové pořadí a svůj výsledek si troufnu tvrdit, že jsem odehrál svůj standard, i když prohra v předposledním kole mě hodně mrzela. Ze Znojma jeli ještě Olda Dobeš, Dejv Voborný a Libor Dvořák a do party patří ještě nynější hosté znojemského družstva Dominik Parák a Luboš Michalčák. Jinak pobyt v Tatrách byl z turistického hlediska super, udělali jsme pár výletů do hor a výběr fotek si můžete prohlédnout zde. V neděli zahájili soutěže družstev. Já jsem bohužel přecenil své možnosti ana první kolo 1.ligy západ se mi nepodařilo dorazit a tak Vyšehrad beze mě remizoval 4:4 s Kobylisama. V okresním přeboru Znojemského okresu obě naše družstva prohrála, céčko s Břežanama-Pravicema 1:4 a déčko s Dobšicema 1,5:3,5.


24.9.2010 (11:14:29)

Včera jsem se definitvně rozhodl odložit diplomovou práci na letní semestr. Momentálně se budu rozhlížet po nějaké práci. Ovšem od 2. do 9. října mě čeká šachový turnaj v Tatrách


14.9.2010 (00:28:43)

Jaroslav Seifert - Píseň
(Poštovní holub)

Bílým šátkem mává,
kdo se loučí,
každého dne se něco končí,
něco překrásného se končí.

Poštovní holub křídly o vzduch bije,
vraceje se domů,
s nadějí i bez naděje
věčně se vracíme domů.

Setři si slzy
a usměj se uplakanýma očima,
každého dne se něco počíná,
něco překrásného se počíná.


Dne 9.září 2010 zemřel jeden z nejdůvtipnějších šachistů, který kdy žil. Jeho herní styl byl naprosto neotřelý a nekonvenční. Neměl rád studování variant a hrál málo obehraná zahájení jako třeba 1.b3 a 1.b4 (orangutan), se kterými jsem měl v mládí velké úspěchy. Prostě u něj zvítězila technika hry nad jakoukoliv přípravou variant.

Dne 13.září 2010 se mi narodil synovec.


30.8.2010 (12:13:36)

Skončila Znojemská Rotunda s pořadovým číslem 18. a ve vzduchu visí otázka zda byla či nebyla poslední. Během turnaje padly dva návrhy na jiný termín - buď náhrada za bývalý open Znojmo v květnu při Znojemské královně nebo současně s megalomanským turnajem v Pardubicích. Druhý návrh vychází z předpokladu, že ne všichni šachisté mají zájem o tento typ turnaje a dají raději přednost menšímu turnaji. Třetí možností je turnaj úplně zrušit.

A jak vlastně rotunda dopadla? Celkové pořadí si můžete prohlédnout zde. Z průběhu poslendích kol, o kterých jsem ještě neinformoval musím zmínit sobotní výkon Luboše Hemaly (ELO 1689), který v sobotním dvoukole porazil nejprve mě a následně i druhé v průběžném pořadí Lukáše Mikulů a zamíchal tak pořadím, Lukáše tím připravil o druhé místo. Prvním v pořadí jsem zůstal já i když je nutno poznamenat, že mé výkony na turnaji nebyly zrovna ideální. Problémy jsem měl i v posledním kole s Lydkou Hemalovou, která kdyby neudělala hrubku (přehlédla věž), tak měla velkou šanci na remízu a v některých momentech i na výhru.

V sobotu jsem chtěl fotit, ale neměl jsme nabité baterky do foťáku a tak jsem fotil vlastně jen poslední den, ale v předchozím průběhu turnaje fotily další, takže fotek jistě málo nebude. Kromě fotek z turnaje jsou k nahlédnutí i fotky z oslavy v čajovně, kde jsme se pokoušeli rozehrát Wafcraft, ale to se nepovedlo a tak se hrály další hry jako třeba bang.


26.8.2010 (23:51:30)

Tak máme za sebou páté kolo turnaje a díky další haluzi ve třetím kole s Dalborem Mlénským, dále pak vítězstvím na svým trenérem z mládežnických let panem Švandou a remízou s oddílovým kolegou Oldou Dobešem vedu turnaj s půlbodovým náskokem před Lukášem Mikulů. Aktuální pořadí si můžete prohlédnout zde. Ještě jsem se nedostal k tomu abych nafotil nějaké fotky, ale zítra už to snad zvládnu. Nově jsou k dispozici partie z turnaje, prozatím z prvních dvou kol a pokusím se dodat i další kola.


24.8.2010 (10:34:16)

Ve druhém kole Znojemské Rotundu k překvapení nedošlo i když k tomu nebylo daleko. Moje pozice s Lukášem Mikulů nebyla úplně nejúžasnější resp. byla prohraná, nicméně důležitou roli sehrál čas, kterého soupeř neměl zrovna hodně a tak dopadla partie tak jak dopadla. Zbylé partie skončili tak nějak podle očekávání.


23.8.2010 (09:33:57)

Včera jsme zahájili 18. ročník šachového turnaje Znojemská rotunda. Letos je bohužel účast rekordně slabá. Nakonec nedorazil nikdo ze Slovenska, ale nečekaně přijel Dalibor Mlénský z Hustopeč. Od druhého kola nastoupí do turnaje i hlavní rozhodčí pan Lahodný a tak je celkový počet hráčů 16. První kolo dopadlo zcela podle očekávání a to hlavně z důvodu vysokého herního rozdílů dvojic v prvním kole, které si můžete prohlédnout zde.


18.8.2010 (11:02:54)

V neděli začíná další ročník šachového turnaje Znojemská Rotunda. Bohužel koncem srpna se v celé České Republice koná spousta turnajů. Celkem jsem jich v posledních dvou týdnech napočítal 9. Konkurovat turnajům jako jsou ve Starém Městě či třeba Liberecký Metalmex nebo Brněnskému festivalu je velice těžké a tak bude účast hráčů ve Znojmě slabá. Při pohledu na seznam účastníků spíš připomíná přebor oddílu SPgŠ + G Znojmo. Rovněž stabilní účastníci ze slovenského Trenčína budou zastoupeni pouze Stanem Šlackým - dvojnásobným vítězem turnaje v letech 2007 a 2008. O průběhu turnaje budu informovat v denních zprávách. Pro letošní rok je turnaj pozměněn tím, že se koná až poslední týden v srpnu a koná se od neděle do neděle.


1.7.2010 (06:48:54)

Začínají prázdniny! Teda jak komu. Takže co mám v plánu? Cylkotour v Českém Ráji. Dodělat chybějící zápočty. Turnaj družstev v Pardubicích. Pak se uvidí a v srpnu společné šachové soustředění znojmáků a vyšehraďáků a na konec Znojemská Rotunda.


28.6.2010 (09:04:15)

Open Hodonice nedopadl úplně podle mých představ. Skončil jsem sice na 4.místě, ale bohužel byly vypsány jen 3 ceny. Moje výsledky jsou vidět zde. Výsledky hlavního turnaje a vedlejšího turnaje pro mládež. Na stránku s fotkama jsem přidal svoje fotky. A ještě přidávám odkaz na fotky pořadatelů a fotky Petera Mega.


24.6.2010 (21:11:18)

Italové mě na MS v JARU nepotěšili, tak snad aspoň zítra ti Portugalci něco předvedou, KLDR rozstříleli pěkně. V sobotu mě čeká rapid turnaj v Hodonicích. Ve škole už zkoušky všechny hotovy, ale ještě chybí 3 zápočty. Do fotek jsem přidal nějaké fotky tygra, lva a žiraf ze včerejší návštěvy ZOO Praha.


16.6.2010 (16:54:31)

Dnes jsem se vrátil z dvoudenní exkurze po silničních stavbách v Jižních Čechách a hned mě čekalo příjemné překvapení v podobě mailu s výsledky zkoušky z betonových konstrukcí 4, ze které mám D. Pevně doufám, že zítřejší zkouška ze staveb pozemních komunikací (technologie silničních staveb) bude moji poslední na vysoké škole, nepočítaje v to státnice. Mimo to jsem aktualizoval seznam přihlášených na Znojemskou rotundu.


8.6.2010 (16:00:07)

Dnes jsem začal propagovat šachový turnaj Znojemská Rotunda 2010, který se uskuteční v termínu 22.8.2010 - 29.8.2010. Posunutí o týden oproti minulým ročníkům je způsobeno kolizí s termínem šachového soustředění oddílu SPgŠ + G Znojmo. Pro mimoznojemské hráče jsou v nabídce 2 možnosti ubytování - v internátu SPgŠ a v ubytovně KRYSTAL PARK. Propozice jsou ke stáhnutí zde. Propozice jsme zatím umístil do kalendářů na www.nss.cz a www.chess.cz/kraje/jmss dále je ještě přidám do kalendáře na http://db.chess.cz/kalendar.php a možná i do některých dalších kalendářů a v nejbližší době rozešlu propozice e-mailem. Průběžně budu doplňovat seznam přihlášených hráčů, prostřednictvím programu swiss-manager na stránkách chess-results.


6.6.2010 (17:48:47)

Stránka s odkazy zprovozněna, teď už zbývá upravit menu, aby se neroztahovalo v mozille a IE a trošku si pohrát s grafikou


6.6.2010 (06:58:03)

Dnes jsem se konečně odhodlal k přepracování svých stránek. Od nynějška je budu psát formou blogu. Zrušil jsem několik nepotřebných podstránek a založil nové počítadlo na NaVrcholu.cz, bohužel jsem zatím nenašel, zda tam jde nastavit počet shlédnutí z předcházejícího období a tak nevím, zda jej vůbec využiji. Html skript je optimalizován pro Operu 10.53. V Mozille firefox 3.6.3 a v Internet expoleru 7 se mi stránky zobrazují špatně - roztahuje se mi menu. Momentálně mi nejede stránka s dynamickými odkazy, funguje pouze pomocná strana s rozbalenými odkazy. Částečně jsem začal stránky přepisovat do php.


Copyright © Jan Dočekal 2010